کتاب های نوشته شده راجع به وارن بافت

در پیشینه سرمایه‌گذاری جهان، وارن بافت یکی از آن اعجوبه‌هایی است که دنیا کمتر کسی شبیه به آن را به خود دیده است. همانطور که در “زندگینامه وارن بافت” هم اشاره کردم، مالک و مدیرعامل برکشایر هاتاوی طبق نظر فوربس، اکنون چهارمین میلیاردر جهان است، یکی از خبره‌های دنیای سرمایه‌گذاری که با استراتژی‌های خود، بازار‌های مالی را تسخیر کرده است. در ادامه قصد دارم همراه با شما تمام کتاب های وارن بافت را زیر و رو کنم اما قبل از شروع هر چیزی باید یک واقعیت برملا شود…

حقیقت امر این است که:

  • تا کنون وارن بافت هرگز شخصا یک کتاب تالیف نکرده است و اکثر کتاب‌های نوشته شده راجع به زندگی، دستاوردها و استراتژی‌های او بوده است.
  • تصور این که تمام نویسندگانِ کتاب‌هایی با مضمون “بافت” بینش دقیقی راجع به این بزرگمرد داشته‌اند و یا برای تالیف کتابشان با او به گفتگو پرداخته‌اند، کار سختی است.
  • در اغلب موارد این نویسندگان از برند و موقعیت بافت به نفع خود استفاده کرده‌اند و محتوای کتاب‌هایشان را از نامه‌های سالانه‌ای استخراج کرده‌اند که بافت به سهامداران شرکت برکشایر هاتاوی می‌نوشته است. در بعضی موارد و به اصرار ناشران، پیشگفتار برخی از این کتاب‌ها به قلم وارن بافت بوده است.
  • با این حال فراموش نکنیم که استفاده از تجارب انسان فکوری نظیر وارن بافت می‌تواند گره گشای بسیاری از مسائل ما باشد. پس برای آشنایی بیشتر با کتاب های وارن بافت، با ستاره مجله اینترنتی فارسی زبانان همراه باشید.

معرفی کتاب های وارن بافت

۱. کتاب گلوله برفی: وارن بافت و سبک زندگی تجاری او

کتاب گلوله برفی
گلوله برفی
عنوان فارسیگلوله برفی: وارن بافت و سبک زندگی تجاری او
عنوان انگلیسیThe Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
نویسندهآلیس شرودر (Alice Schroeder)
آخرین ویرایشاکتبر 2009
نمره دریافتی از کاربران در سایت آمازون4.5 از 5
ناشر ایرانیسبکِتو

مروری بر کتاب

تمام هم و غم آلیس شرودر در این کتاب این است که بینش عمیقی از زندگی وارن بافت را به خوانندگان کتابش ارائه دهد. آنچه در این کتاب می‌خوانیم نیمه پنهان زندگی بافت است که آن روی سکه از دنیای سرمایه‌گذاری او را به تصویر می‌کشد. این کتاب، کتاب مقدسی برای سرمایه گذاران در سرتاسر جهان و البته راوی زندگی مردی است که آن را با نام “پیشگوی اوماها” می‌شناسیم.

پیام کلیدی
بهترین درسی که می‌توانیم از این کتاب بگیریم پی بردن به جایگاه و ارزش زمان در همه ابعاد زندگی و تصمیم گیری‌هاست. گذشته از این در این کتاب از کردار و منش بافت هم می‌خوانیم و می‌توانیم او را الگوی خوبی در زندگی بدانیم چرا که بافت برخلاف آنکه ثروتمندترین مرد حهان است اما در سراسر عمرش مردی ساده زیست و متواضع بوده است.


۲. کتاب روش وارن بافت

کتاب روش وارن بافت
کتاب روش وارن بافت
عنوان فارسیروش وارن بافت
عنوان انگلیسیThe Warren Buffett Way
نویسندهرابرت جی.هاگستروم (Robert G. Hagstrom)
آخرین ویرایشسپتامبر 2013
نمره دریافتی از کاربران در سایت آمازون4.5 از 5
ناشر ایرانیسبکِتو

مروری بر کتاب
همانطور که اظهر من الشمس است دلیل هر کسی برای ورود به بازارهای سرمایه، خواه در داخل کشور و خواه بیرون از آن کسب درآمد و سودسازی است؛ این یک امر کاملا طبیعی است اما کار جایی سخت خواهد شد که عده زیادی از این افراد راه را نمی‌دانند، برای همین به افرادی نگاه می‌کنند که موفق شده‌اند.
وارن بافت یکی از این افراد بسیار موفق است که با سبک و اصول سرمایه‌گذاری منحصربه‌فرد خود سوددهی شگفت آوری ایجاد کرده‌است. این کتاب شامل تکنیک‌ها و ایده‌هایی است که وارن بافت در پشت صحنه امپراتوری مالی خود به اجرا در آورده و با استفاده از آن‌ها دژ مستحکمی را ساخته است.

پیام کلیدی
بافت همیشه این نکته را به سرمایه گذاران خود گوشزد می‌کند که در هنگام شروع سرمایه‌گذاری، به دید مالکیت آن کسب و کار وارد معامله شوید و این کار را صرفا به عنوان خرید یک سهم معمولی از یک شرکت انجام ندهید. چنین افکاری چشم‌انداز شما را به عنوان یک سرمایه گذار وسیع خواهد کرد. به زعم وارن بافت، گزینش و مطالعه پیرامون کسب و کارهایی که قصد خرید سهام آن‌ها را دارید اولین قدم و صد البته مهم‌ترین مرحله است.


۳. کتاب دنیای واقعی وارن بافت

کتاب دنیای واقعی وارن بافت
کتاب دنیای واقعی وارن بافت
عنوان فارسیدنیای واقعی وارن بافت
عنوان انگلیسیThe Real Warren Buffett
نویسندهجیمز اولاگلین (James O’Loughlin)
آخرین ویرایشمارس 2004
نمره دریافتی از کاربران در سایت آمازون3.7 از 5
ناشر ایرانیسبکِتو

مروری بر کتاب
شاید یکی از جنجال برانگیزترین عناوینی که تا به حال با آن برخورد کرده باشید، واژه‌هایی است که بر روی جلد این کتاب حک شده است. “هدایت مردم و مدیریت سرمایه (Managing Capital, Leading People)”، فاکتورهای مهمی برای دست یافتن به یک کسب و کار هموار و بدون دردسر است. نویسنده در این کتاب سعی دارد مهارت وارن بافت در تخصیص سرمایه و سلطه بر مردم را به تصویر بکشد و از رمز و راز موفقیت او پرده بردارد.

پیام کلیدی
دسترسی آسان و بدون زحمت به منابع مالی منجر می‌شود تا فرد در اتخاذ تصمیمات درست دچار هیجانات، احساسات و در نتیجه اشتباه شود، در طرف مقابل نظم و انضباط در حین استفاده از منابع مالی موجود، مهم‌ترین درسی است که می‌توان از این کتاب برداشت کرد. اما نکته طلایی نویسنده سعی در آموزش آن دارد، این است که احترام به مردم و اهمیت دادن به آن-ها از جمله ملزوماتی است که در نگرش آن‌ها نسبت به ما تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.


۴. کتاب تشکیل سبد سهام به روش وارن بافت

کتاب تشکیل سبد سهام به روش وارن بافت
کتاب تشکیل سبد سهام به روش وارن بافت
عنوان فارسیتشکیل سبد سهام به روش وارن بافت
عنوان انگلیسیCreating a Portfolio like Warren Buffett
نویسندهجیوا راماسوامی (Jeeva Ramaswamy)
آخرین ویرایشمارس 2012
نمره دریافتی از کاربران در سایت آمازون4.4 از 5
ناشر ایرانیچالش

مروری بر کتاب
این کتاب یک راهنمای گام به گام و عملی برای سرمایه‌گذاری به روش وارن بافت است. محتوای کتاب شامل مثال‌های خاص، محاسبات واقعی، نکات تخصصی و استراتژی‌هایی است که توسط بافت تبیین شده و همه آن‌ها توسط نویسنده کتاب یعنی راماسوامی، با موفقیت پیاده سازی و اجرا شده است. برخلاف سایر کتاب‌های راهنمای سرمایه‌گذاری، در اینجا با استراتژی‌های خروج یا نگهداری در یک معامله نیز آشنا خواهید شد.

پیام کلیدی
این کتاب یک راهنمای جامع برای سرمایه ‌گذاری و مدیریت یک پورتفولیوی (سبد سهام) سودآور است. پس از مطالعه این کتاب شما می‌توانید:

  • با خیالی آسوده اقدام به خرید و فروش کنید
  • مدیریت پورتفولیوی خود را به دست بگیرید
  • تهیه چک لیست برای انتخاب یک سهم
  • دورنما یک سهم را تعیین و نوسانات را پیش‌بینی کنید

۵. کتاب وارن بافت و تفسیر صورت های مالی

کتاب وارن بافت و تفسیر صورت های مالی
کتاب وارن بافت و تفسیر صورت های مالی
عنوان فارسیوارن بافت و تفسیر صورت های مالی
عنوان انگلیسیWarren Buffett and the Interpretation of Financial Statements
نویسندهماری بافت و دیوید کلارک (Mary Buffett , David Clark)
آخرین ویرایشژانویه 2011
نمره دریافتی از کاربران در سایت آمازون4.3 از 5
ناشر ایرانیفرا

مروری بر کتاب
یک مبتدی یا یک استاد، یک هنرمند یا یک مهندس، اینکه شما کجا و در چه سمتی مشغول به کار هستید اصلا مهم نیست، قبل از اینکه بخواهید سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنید باید دانش خواندن و استخراج اطلاعات از صورت‌های مالی (شامل صورت‌های سود و زیان، ترازنامه‌ها و صورت‌های جریان وجوه نقد) را کسب کنید. از آنجایی که قرار است در آینده تصمیمات منطقی بگیرید، لازم است بدانید که ساختار مالی شرکت چگونه است و چقدر بادوام است. همیشه به یاد داشته باشید که وجهه یک شرکت و سلامت مالی آن براساس همین صورت‌های مالی بنا شده است.

پیام کلیدی
خط به خط این کتاب حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. با مطالعه این کتاب کنکاش در بین صورت‌های مالی شرکت‌ها را بیاموزید، نقاط قوت یا ضعف شرکت‌ها را کشف کنید و از رقبای خود چندین گام پیشی بگیرید.


۶. کتاب رازهای مدیریت وارن بافت

کتاب رازهای مدیریت وارن بافت
کتاب رازهای مدیریت وارن بافت
عنوان فارسیرازهای مدیریت وارن بافت
عنوان انگلیسیWarren Buffett’s Management Secrets
نویسندهماری بافت و دیوید کلارک (Mary Buffett , David Clark)
آخرین ویرایشدسامبر 2009
نمره دریافتی از کاربران در سایت آمازون4.3 از 5
ناشر ایرانیبنیاد فرهنگ زندگی

مروری بر کتاب
مسلما موفقیت هر کسب ‌و کار به سبک مدیریتی بستگی دارد که مدیران آن‌ تجارت در پیش می‌گیرند. طی سال‌های متمادی، استراتژی‌های فراوانی برای مدیریت کارآمد و مولد برای کسب‌ و کارهای مختلف توسعه یافته ‌است؛ اما چه باور کنید چه نکنید کلید موفقیت در سادگی نهفته است. ماری بافت و دیوید کلارک، در سرتاسر این کتاب از وارن بافت به عنوان یک مثال زنده در این حوزه یاد می‌کنند و به تبیین اصول مدیریتی بافت برای کارآفرینان و مدیران جوان می‌پردازند.

مدیریت وب سایت وارن بافت

10 سال فعالیت در بازار بورس ایران. آشنا به تحلیل بنیادی و علاقمند به نظریات وارن بافت در سرمایه گذاری ارزش محور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *